win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 10 από σύνολο 10

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    152
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    τελικά μήπως τα πράγματα δεν είναι έτσι.........???

    << για καταστήματα προ του 85 η έννοια κατάστημα καλύπτει τόσο τα εμπορικά όσο και τα ΚΥΑ>>

    εγώ βέβαια είμαι αυτής της άποψης αλλά νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη διευκρίνηση....

    όντως στις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ άρθρο 5 παρ.2

    <<Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λ.π) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. Β του Π. Δ/τος 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166/Δ΄/87) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού»(ΦΕΚ 59/Δ΄/3-2-89). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (πχ. εστιατόριο – αναψυκτήριο).>>

    εδώ διαφοροποιούνται οι απόψεις........

    εγώ διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι αφού παίρνει ως σημείο αναφοράς το άρθρο 1 του ΠΔ του 1987 και τον κτιριοδομικό 1989 ,όπου και γίνεται ο διαχωρισμός, όντως τα προ του 85 δεν τα συμπεριλαμβάνουμε και δεν τα καταδικάζουμε πόσο μάλλον αν όντως δεν έχουμε και αλλαγές σε φορτία ή μηχανολογικές μελέτες κτλ.....


    στο ΤΕΕ μου είπαν ότι δεν το αναφέρει ρητά άρα το να εξαιρέσεις αυτά τα καταστήματα μπορεί να θεωρηθεί καταχρηστική ερμηνεία.......

    τελικά????
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 06.06.2014 στις 18:12

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.07.2016, 12:34
  2. Άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου
    Από το μέλος Natasa25_PM στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.01.2015, 13:15
  3. Άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπείας
    Από το μέλος Γιωργος Σ στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.03.2013, 11:37
  4. Άδεια λειτουργίας ιατρείου
    Από το μέλος Athan στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.01.2010, 11:00

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •